skip navigation


HOME > About the FSS > Governor > Former Governors

contents

FORMER GOVERNORS

  • first (1998.3~200.1)
  • Second (2000.1~2000.8)
  • Third (2000.8~2003.3)
  • Fourth (2003.3~2004.8)
  • Fifth (2004.8~2007.8)
  • Sixth (2007.8~2008.3)
  • Seventh (2008.3~2011.3)
  • Eighth (2011.3~2013.3)
  • Ninth (2013.3~2014.11)

 Seventh

Kim, Jong Chang

Kim, Jong Chang (March. 2008 ~ March. 2011)

Kim, Jong Chang
Year of Birth 1948
Education

2003Honorary Doctorate Degree in Business Administration, Joongbu University

May. 1985M.A. in Economics, University of Washington

Feb. 1971B.A. in Commerce, Seoul National University

Career

Mar. 2008Governor, Financial Supervisory Service

May. 2006Senior Advisor, Lee & Ko

Feb. 2004Member, Monetary Policy Committee, Bank of Korea

May. 2001Chairman & CEO, Industrial Bank of Korea

Feb. 2000Deputy Governor, Financial Supervisory Service

June. 1999Standing Commissioner, Financial Supervisory Commission

Apr. 1998Standing Commissioner, Securities and Futures Commission

1996Director General, Ministry of Finance and Economy

1992Financial and Economic Counselor, Korean Embassy in the United Kingdom

1982Director, Ministry of Finance

1976Assistant Director, Ministry of Finance